Microsoft Office od wersji 2010

Pasek narzędzi Szybki dostęp

2015.05.21

Nota prawna:

Niniejszy artykuł stanowi własność intelektualną i zabrania się jakiegokolwiek jego powielania, kopiowania bez zgody autora.

|Spis treści:

Wstęp

Dodawanie narzędzi do paska narzędzi bezpośrednio ze wstążki

Dodawanie narzędzi do paska narzędzi z menu paska narzędzi

Dodawanie narzędzi do paska narzędzi z opcji programu

Ustalanie kolejności przycisków na pasku narzędzi

Ustawienia paska narzędzi dla wybranego pliku

Lokalizacja paska narzędzi

Usuwanie przycisków z paska narzędzi

|Wstęp

Wśród użytkowników pakietu Microsoft Office są tacy, którzy bez paska narzędzi Szybki dostęp nie wyobrażają sobie życia i z jego całego dobrodziejstwa. Są tacy, którzy korzystają tylko z domyślenie przypisanych do niego narzędzi. Wiele osób nie korzysta z niego wcale.

Tym krótkim artykułem chcę wszystkim przybliżyć owe dobrodziejstwo tego elementu, który pojawił się już w wersji 2007.

O którym elemencie w ogóle mowa? Standardowo jest on dostępny po lewej stronie paska tytułowego aplikacji:

Odkąd w wersji 2007 pojawiła się wstążka, zniknęły paski narzędzi, które miały tą cechę, że zawsze były w określonym miejscu i zawierały określone, nie zmieniające kolejności, wyglądu, przyciski. Aby podobną funkcjonalność zaoferować w nowym interface'ie powstał właśnie pasek narzędzi Szybki dostęp.

Jego zadaniem jest udostępniać nam zawsze, w każdej chwili, przyciski narządzi, które sami na nim umieszczamy (zatem te, które najczęściej używamy) i które nie zmieniają swojej kolejności, ani wyglądu. Trzeba jednak przyznać, że w wersji 2007 jego dostosowanie do własnych potrzeb było nieciekawie rozwiązane.

Poniżej przedstawię wszystkie aspekty związane z tym elementem interface'u.

|Dodawanie narzędzi do paska narzędzi bezpośrednio ze wstążki

Najczęściej występującą potrzebą jest umieszczenie na pasku Szybkiego dostępu elementu, który normalnie znajdujemy na wstążce, jednak korzystając z jakiegoś narzędzia naprawdę często, może denerwować, że wciąż musimy zmieniać karty na wstążce. Wiadomo, że w danym momencie jest dostępna tylko jedna karta.

Przypuśćmy, że bardzo często w Excelu korzystamy z czyszczenia kryteriów dla filtra. Narzędzie to omówiłem w artykule Narzędzie Wyczyść.

Chcielibyśmy mieć zatem do niego dostęp ciągły i bezproblemowy. Najlepszym rozwiązaniem jest właśnie pasek Szybkiego dostępu. Aby narzędzie Wyczyść umieścić na pasku, należy wyświetlić kartę na wstążce na której znajduje się narzędzie, czyli w przypadku Wyczyść to karta Dane. Lokalizujemy odpowiedni przycisk - w naszym przypadku Wyczyść i klikamy ten przycisk na wstążce prawym klawiszem myszki:

Z menu podręcznego wybieramy pozycję Dodaj do paska narzędzi Szybki dostęp.

Po tej czynności narzędzie pojawia się na pasku narzędzi:

|Dodawanie narzędzi do paska narzędzi z menu paska narzędzi

Niektóre narzędzia można dodawać jeszcze łatwiej, gdyż nie trzeba ich nigdzie szukać. Udostępnia je menu paska narzędzi. Choć to chyba najłatwiejszy, czy może raczej najszybszy sposób, to wadą jest ograniczenie listy narzędzi.

Aby skorzystać z owego menu, należy kliknąć na przycisk strzałki na końcu paska narzędzi Szybki dostęp:

Pojawia się wtedy menu paska narzędzi:

W tej metodzie możemy wybierać tylko z tej listy marzędzi, które chcemy dodać do paska narzędzi.

Dodawanie realizujemy kliknięciem na wybranej pozycji. Menu po kliknięciu znika, ale po powrocie do menu zauważymy, że dodane do paska narzędzi pozycje posiadają znacznik wybrania w postaci pola wyboru ("ptaszka") po lewej stronie.

Kliknięcie takiej "zaptaszonej" pozycji skutkuje usunięciem narzędzia z paska narzędzi oraz zniknięciem "ptaszka" z pozycji.

Innymi słowy dzięki "ptaszkowi" widzimy, które pozycje z tej listy są dodane, a które nie.

|Dodawanie narzędzi do paska narzędzi z opcji programu

Obie omówione metody dodawania narzędzi do paska narzędzi nie dają jednak pełnych możliwości.

Jest ogrom narzędzi, które można co prawda znaleźć na wstążce, ale nie stanowią osobnych narzędzi, a należą do galerii narzędzi. W takich przypadkach dodać można całą galerię narzędzi (np. za pomocą dodawania bezpośrednio ze wstążki), a nie pojedyńcze narzędzie.

Dobrym przykładem może być wklejanie czystego tekstu (niesformatowanego) z programie Word, które najczęściej realizujemy spod prawego klawisza myszki:

Jeżeli bardzo często wykonujemy taki rodzaj wklejania, to warto sobie dodać to narzędzie do paska narzędzi Szybki dostęp.

Problem w tym, że gdy klikniemy dokładnie przycisk tej metody prawym klawiszem myszki na wstążce, to nie zobaczymy polecenia Dodaj do paska narzędzy Szybki dostęp, tylko polecenie Dodaj galerię do paska narzędzi Szybki dostęp:

Jaka jest różnica?

Taka, że w efekcie wybrania polecenia Dodaj galerię do paska narzędzi Szybki dostęp dodamy całe narzędzie Wklej z listą rozwijalną wszystkich metod wklejania, a nie tylko i wyłącznie samą metodę wklejania tekstu:

Czy zatem można inaczej? Tak, aby przycisk od razu realizował narzędzie wklejania czystego tekstu?

Tak. Należy to wykonać najbardziej skomplikowaną metodą, ale również najbardziej wszechstronną i najbardziej uniwersalną.

W tym celu klikamy na przycisk strzałki na końcu paska narzędzi Szybki dostęp, a następnie polecenie Więcej poleceń:

Ta czynność otwiera opcje programu od razu w kategorii ustawień Pasek narzędzi Szybki dostęp:

Lista rozwijalna Wybierz polecenia z ułatwia znalezienie szukanego polecenia zawężając wybór w niżej położonej liście poleceń (lewa lista w oknie).

W przypadku polecenia wlejania czystego tesktu najlepiej będzie wybrać w liście rozwijalnej pozycję Wszystki polecenia:

Następnie w lewej liście szukamy pozycji Wklej i zachowaj tylko tekst, zaznaczamy tą pozycję, po czym klikamy przycisk Dodaj>> aby polecenia znalazło się na prawej liście, która zawiera wszystkie polecenia znajdujące się na pasku narzędzi Szybki dostęp:

|Ustalanie kolejności przycisków na pasku narzędzi

Można ustalać kolejność przycisków na pasku narzędzi Szybki dostęp.

Aby tego dokonać należy skorzystać z opcji programu. Wyświetlamy je tak, jak opisano w punkcie Dodawanie narzędzi do paska narzędzi z opcji programu.

Na prawej liście zaznaczamy polecenie, którego kolejność chcemy zmienić, a następnie przyciskami Przenieś w górę lub Przenieś w dół zmieniamy kolejność.

Warto zauważyć, że w ostateczności - na samym pasku narzędzi - określenie Przenieś w górę oznacza w lewo, a Przenieś w dół oznacza w prawo:

|Ustawienia paska narzędzi dla wybranego pliku

Ważną możliwością jest skonfigurowanie przycisków poleceń na pasku szybkiego dostępu tylko dla wybranego pliku.

Lista rozwijalna nad prawą listą polweceń, zatytułowana Dostosuj pasek narzędzi Szybki dostęp zawiera pozycje, które decydują dla których plików dokonujemy ustawień:

Pierwszą pozycją jest Dla wszystkich dokumentów (domyślnie). Oznacza konfigurację dla wszystkich plików.

Kolejną lub kolejnymi pozycjami w zależności od tego ile plików jest jednocześnie otwartych są poszczególne otwarte pliki. Wybierając zatem konkretny plik ustawiamy zawartość paska narzędzi tylko dla tego jednego wybranego pliku.

Jest to szczególnie wygodne dla makr dedykowanych konkretnym plikom.

|Lokalizacja paska narzędzi

Pasek narzędzi Szybki dostęp może być zlokalizowany albo standardowo po lewej stronie paska tytułowego okna aplikacji, co jest domyślne:

lub pod wstążką:

W celu zmiany lokalizacji możemy użyć menu paska narzędzi wybierając z niego polecenie Pokaż poniżej wstążki jeżeli do tej pory znajduje się w standardowym miejscu, czyli w pasku tytułowym aplikacji, a chcemy go umieścić pod wstążką:

lub Pokaż powyżej wstążki, jeżeli znajduje się pod wstążką, a chcemy go umieścić z powrotem w standardowym miejscu:

|Usuwanie przycisków z paska narzędzi

Aby usunąć dowolny przycisk z paska narzędzi należy na nim kliknąć prawym klawiszem myszki, a następnie z menu podręcznego wybrać polecenie Usuń z paska narzędzi Szybki dostęp:

To już wszystkie informacje o tak ciekawym i pożytecznym narzędziu.

Jeżeli ktoś ma jakieś uwagi do artykułu, to zapraszam do kontaktu.

autor:

Klaudiusz Jednicki